Życie na podsłuchu – dyskretny podsłuch w firmie, samochodzie, mieszkaniu
Do niedawna podsłuchy były znane jedynie z filmów i książek. Wzbudzały zaciekawienie a wręcz fascynacje. W dobie obecnego rozwoju techniki, sprzęt do podsłuchów jest powszechnie dostępny i coraz nowocześniejszy. Każdy może go nabyć i jest to całkiem legalnie. Problem pojawia się z wykorzystaniem tych technologii. W Polskim prawie podsłuchiwanie osób trzecich jest nielegalne. Najczęściej podsłuchiwani są:
Podsłuchiwać można m.in.: rozmowy telefoniczne, SMSy, sprawdzać portale społecznościowe i lokalizację GPS. Możliwości jest naprawdę dużo. Jednak jak zorientować się czy ktoś nas podsłuchuje? Na naszą szczególną uwagę zasługują wszelkie nietypowe sytuacje, które mogą wskazywać na to, iż ktoś jest zainteresowany informacjami, które mogą nam zaszkodzić. Impulsem wywołującym podejrzenia o podsłuchu powinna być wiedza osób postronnych na tematy, których nie podejmowaliśmy z nimi rozmowy. To główny sygnał, że wiedza ta może pochodzić ze źródła podsłuchowego. Powodów do zastanowienia powinny dawać również niespodziewane prezenty firmowe zarówno od kierownika, pracowników jak i klientów. Bonusem do podarowanego drobiazgu może być pluskwa. Zastanawiające powinny być niezapowiedziane i nieumówione wizyty wszelkich specjalistów takich jak dostawcy internetu, osoby od kablówki lub kurierzy. Dodatkowym bodźcem do niepokoju powinny być wątpliwości co do celowości takich wizyt wynikające z braku takowych zleceń.
Podsłuch w firmach
W dobie rozwijającego się wszelkiego rodzaju biznesu dane firmowe są coraz bardziej cenne. Duże firmy i koncerny są coraz częściej narażone na „wyciek” informacji przez nieświadomych pracowników, którzy zajmują się innowacyjnymi projektami lub finansami firmy. Najczęstszymi miejscem zakładania podsłuchów w firmie są sale konferencyjne lub gabinety osób zarządzających, w których zapadają istotne sprawy dotyczące firmy. Częstym miejscem instalowania podsłuchów w firmie są sekretariaty i biura asystentów. To miejsca często odwiedzane przez kontrahentów i potencjalnych klientów, oraz powszechnie dostępne co ułatwia zainstalowanie „pluskwy”. Podsłuchy instalowane są często pod biurkami, krzesłami na wazonach lub w kwiatach. Czy jednak pracodawca ma prawo podsłuchiwać pracowników? Owszem, ma takie prawo, jednak tylko wtedy, gdy poinformuje swoich podwładnych o zainstalowaniu takowego podsłuchu. W przeciwnym razie proceder ten jest nielegalny. Do wyżej wymienionych pomieszczeń podsłuch może trafić na wiele sposobów. Może być wniesiona przez nieświadomego i nieostrożnego pracownika, w zainfekowanym telefonie, pendrive bądź wraz z cateringiem. Dlatego przed ważnymi spotkaniami wskazane jest sprawdzanie sal konferencyjnych i biur osób zarządzających. Idealnym rozwiązaniem jest wynajęcie detektywa, który w profesjonalny i rzetelny sposób przeszuka pomieszczenie pod kątem podsłuchów. Taka sytuacja ma uzasadnienie w sytuacji, gdy osoby trzecie mają dostęp do informacji, których nie powinny znać. W takim przypadku praca detektywa często wiąże się z kompleksowym sprawdzeniem wszystkich pomieszczeń pod kątem wszelkiego rodzaju podsłuchów. Dobrze wykonana usługa detektywistyczna opiera się zarówno na wykorzystaniu profesjonalnego sprzętu elektronicznego jak i przeszukaniu manualnym.
Podsłuch w samochodzie
Coraz częściej podsłuchy są montowane w samochodach. Czas podróży z domu do pracy często wykorzystywany jest na umawiania spotkań, wykonywanie ważnych telefonów lub omawianie istotnych detali projektu. Osoba instalująca podsłuch w samochodzie może uzyskać często wiele ciekawych i ważnych informacji. „Pluskwa” najczęściej instalowana jest w kratkach nawiewu deski rozdzielczej, ale także między fotelami, w zagłówku, w podsufitce lub w schowku. Jeżeli ktoś podejrzewa, że jego samochód jest na podsłuchu należy w pierwszej kolejności sprawdzić wyżej wymienione miejsca. Gdy przeszukanie manualne zawodzi należy wykorzystać urządzenia elektroniczne przeznaczone do wyszukiwania podsłuchu. Sprzęt ten jest często drogi i stosunkowo skomplikowany w obsłudze, dlatego wskazane jest skorzystanie z usług detektywa, który posiada owe urządzenia i potrafi sprawnie i efektywnie je obsługiwać.
Podsłuch w domu
Dom jest miejscem, gdzie spędzamy większą część naszego życia. To azyl, w którym czujemy się bezpiecznie, beztrosko i bardziej komfortowo. Jednak, nie zdając sobie sprawy, że możemy być podsłuchiwani, rozmawiamy przez telefon, umawiamy i spotykamy się ze znajomymi, dzielimy się wrażeniami z pracy z rodziną. Podsłuch w domu najczęściej jest wykorzystywany, gdy zaistnieje podejrzenia zdrady ze strony partnera, nieoczekiwanych drobnych kradzieży lub nowa niania zatrudniona do opieki nad naszymi dziećmi. Różnorodność wyposażenia wnętrz współczesnych domów to prawdziwe pole do popisu dla osób podsłuchujących. Kamuflaż „pluskwy” jest dużo łatwiejszy, sprzęt ten może być ukryty dosłownie wszędzie. Mając do czynienia z podsłuchem w domu, przeszukanie manualne często kończy się fiaskiem. Sprzęt, który jest dostępny na rynku w przystępnych cenach często nie jest wystarczający. Jednak tak jak w powyższych przypadkach powinniśmy postawić na profesjonalistę.
Jak wykryć podsłuch?

Najczęściej wykorzystywane urządzenia podsłuchowe opierają się na radiowej transmisji danych, które umożliwiają podsłuch na dość duże odległości. Innego typu podsłuchy wykorzystują sieć GSM mając możliwość podsłuchu przez telefon na nieograniczone odległości. Przeszukanie domu, samochodu czy biura na własną rękę rzadko przynoszą efekty. W wykrywaniu takiego sprzętu najlepiej sprawdzą się urządzenia, które charakteryzują się wysoką czułością i dużym zakresem wyłapywanych fal. Na rynku dostępnych jest wiele wykrywaczy podsłuchu, jednak tylko te najlepsze są wystarczająco dobre. Zazwyczaj ich skuteczność jest adekwatna do kwoty jaką za nie zapłacimy. Specjaliści w tej dziedzinie polecają takie wykrywacze jak M10FX, RAKSA 120 lub PRO-M10FX, jednak ceny tych sprzętów wahają się od 3.500 zł do 11.700 zł. Nie każdego stać na taki wydatek. Często najrozsądniejszym i najtańszym rozwiązaniem jest wynajęcie detektywa, który posiada profesjonalny sprzęt pozwalający wykryć podsłuch i określić jego położenie.

Na każdy kroku nasza aktywność jest rejestrowana bez naszej wiedzy przez telefonie komórkowe, właścicieli terminali płatniczych, monitoring miejski i sklepowy, dostawców internetowych śledzących nasze ID a nawet przez satelity obserwacyjne. Powstanie technologii pozwalającej zbierać dane o wszystkich i wszystkim w jednym miejscu wydaje się już bliskie. Wystarczy spojrzeć na przykład Chin, które planują wprowadzić system oceny obywateli m.in na podstawie powszechnej inwigilacji. Rozwój technologii pozwala na tworzenie coraz nowszych, mniejszych, ale i skuteczniejszych narzędzi podsłuchowych. Nie dajmy się jednak zwariować. Nie każdy jest, był lub będzie podsłuchiwany. Należy jednak zachować ostrożność i zwracać uwagę na niepokojące sygnały mogące wskazywać, iż ktoś nas podsłuchuje.

Interesuje Cię wykrywanie podsłuchów? – zgłoś się do nas.

ul. Św. Mikołaja 1/27 | Białystok

Jesteśmy do Twojej dyspozycji na terenie największych miast w Polsce, jak Warszawa, Łódź, Poznań, Wrocław, Katowice, Kraków, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Białystok, Lublin, Toruń, Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski, Opole, Rzeszów.

Comments are disabled.