Trendy rozwodowe w Polsce
W ostatnich latach ilość rozwodów w Polsce regularnie się zwiększa. W 1980 prawie 40 tys. osób zdecydowało się zakończyć swoje małżeństwo oficjalnym orzeczeniem o rozstaniu. Na przestrzeni lat liczba ta rosła, by w 2017 osiągnąć poziom ponad 65 tys. Statystyki rozwodowe w 2017 roku (na podstawie danych GUS) W podziale na województwa, uwzględniając liczby bezwzględne, najwięcej rozwodów ma miejsce w mazowieckim i śląskim. To nic dziwnego, że trafiły one na pozycję liderów, bo to województwa o największej liczbie mieszkańców. Statystycznie jest tam więc najwięcej rozstań. Bardziej miarodajnym wskaźnikiem jest odniesienie liczby rozwodów do gęstości zaludnienia w danym województwie. W ilości rozstań na 10 tysięcy mieszkańców przoduje dolnośląskie, a tuż za nim plasuje się zachodnio-pomorskie i warmińsko-mazurskie. Najtrwalsze małżeństwa są na Podkarpaciu i w Małopolsce.
Rozwody z orzeczeniem o winie
Najwięcej rozwodów orzeka się bez wskazywania winnego – to ponad 75% wszystkich wyroków. Rozwody z orzeczeniem o winie są istotne w przypadku, gdy jedno z małżonków będzie składać w sądzie wniosek o alimenty. Tutaj, według danych statystycznych GUS, sprawcami rozpadu małżeństwa są najczęściej panowie (ponad 60% wszystkich orzeczeń o winie). Znacznie rzadziej sąd uznaje winę obu stron (w co piątym postępowaniu) oraz kobiet (tylko 15% orzeczeń). Orzeczenia o winie są istotne w przypadku, gdy jedna ze stron chce uzyskać alimenty. Jednak udowodnienie winy przed sądem nie jest łatwe. Sędzia przychyli się jedynie do niepodważalnych dowodów, które potwierdzą, że wskazana osoba odpowiada za rozpad związku i że rozpad ten jest trwały.
Materiał dowodowy do rozwodu
Dowody w sprawie rozwodowej ciężko zebrać samodzielnie, zwłaszcza jeżeli przyczyną pozwu jest zdrada jednego z małżonków. W takiej sytuacji zdradzający bardzo dobrze się pilnuje i ukrywa wszystko, co mogłoby później obciążyć go w sądzie. Trudno więc zdobyć wystarczające dowody winy. Sąd będzie również wymagał by dowody jasno wskazywały, że zdrada nie jest wydarzeniem przypadkowym – jednorazowym „skokiem w bok” lub chwilą słabości jednego z małżonków. Nie wystarczy więc pojedynczy sms lub e-mail. Konieczne będzie pokazanie, że jest to trwały proces, który ciągnie się na przestrzeni (przynajmniej) tygodni lub miesięcy. Warto więc pomyśleć o profesjonalnym przygotowaniu materiałów dowodowych.
Detektyw – sprawy rozwodowe
Problemów z zebraniem danych nie ma profesjonalny detektyw. Agencje detektywistyczne wykorzystują szereg technik, które pozwalają udowodnić bez żadnych wątpliwości, że ktoś dopuszcza się zdrady. Zebrany materiał zależy oczywiście od warunków i możliwości działania detektywa, ale – jeżeli zdrada faktycznie ma miejsce – najczęściej jest wystarczający do złożenia w sądzie. Detektyw w dokumentacji do sprawy rozwodowej przekazuje małżonkowi m.in. zdjęcia, nagrania, zapisy rozmów z osobami postronnymi oraz własną relację z obserwacji. Często jest on powoływany na świadka, by mógł opowiedzieć o swoich spostrzeżeniach podczas realizacji zlecenia. Przygotowane przez biura detektywistyczne materiały mają ten dodatkowy walor, że najczęściej są bez zastrzeżeń akceptowane przez sąd. Podczas ich zbierania nie są naruszane granice prywatności i prawa, co jest podstawą do wykluczenia materiału dowodowego z rozprawy.

ul. Św. Mikołaja 1/27 | Białystok

Jesteśmy do Twojej dyspozycji na terenie największych miast w Polsce, jak Warszawa, Łódź, Poznań, Wrocław, Katowice, Kraków, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Białystok, Lublin, Toruń, Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski, Opole, Rzeszów.

Comments are disabled.