Statystyki zdrad w Polsce
Zdrada jest coraz bardziej powszechnym zjawiskiem społecznym. Dla jednych jest to przygoda dla innych jest to ludzka słabość i bezsilność wobec uwarunkowań biologicznych. Każdy inaczej rozumie zdradę. Każdy związek wyznacza sobie inne granice wierności. Związek opiera się na miłości, zaufaniu i wierności. Złamanie któregoś z tych filarów związku skutkuje kryzysem relacji a nawet rozstaniem. Jak to wygląda w Polsce? Analiza Centrum Badania Opinii Społecznej jest zatrważająca.
Kto i kiedy zdradza?
Badanie przeprowadzone zostało na 1080 osobach w wieku od 18 do 50 roku życia. Ze wspomnianej próby aż 48% ankietowanych znało lub zna kogoś, kto flirtował z osobą w stałym związku. Aż 38% badanych potwierdza, że osoby wchodzące w taką relacje najczęściej posuwają się do kontaktów fizycznych. 22% ankietowanych przyznało, że flirtowało z osobami znajdującymi się w stałych związkach, a 19% przyznało, że robiło to w czasie, gdy mieli już stałego partnera. Co dziesiąty ankietowany przyznaje się do zdrady partnera. Zdrad dopuszczają się zazwyczaj osoby młode, wykształcone, świadome swojej sytuacji finansowej. Wśród mężczyzn najczęściej zdradzają osoby na kierowniczych stanowiskach, biznesmeni, ekonomiści i pracownicy biurowi. Wśród kobiet najbardziej zdradzającą grupą społeczną okazały się osoby pracujące w edukacji. Innym czynnikiem, który wpływa na częstotliwość zdrad jest miejsce zamieszkania. Najczęściej zdradzamy w dużych miastach jak Warszawa, Wrocław, Katowice, Poznań czy Kraków. Mężczyźni kierują się zazwyczaj zmysłem wzroku oraz zaspokojeniem swoich potrzeb seksualnych. 26% ankietowanych poszukuje Pań z naturalnym biustem, 26% osób otwartych w sprawach łóżkowych. Zaledwie 21% mężczyzn zdradzających oczekuje od kochanki poczucia humoru a jedynie 19% inteligencji. Kobiety natomiast szukają mężczyzn inteligentnych, pewnych siebie z poczuciem humoru.
Dlaczego zdradzamy?
Większość romansów nigdy nie wychodzi na jaw. Zaledwie 27% zdradzanych dowiaduje się o niewierności swojego partnera. Większość takich związków kończy się rozwodem lub rozstaniem. Główną determinantą zdrad jest alkohol. Osoba przytłoczona alkoholem nie zastanawia się nad konsekwencjami swoich czynów. Często osoby zdradzające pod wpływem napojów wyskokowych chcą jak najszybciej wymazać z pamięci ową przygodę. Kolejną najczęstszą przyczyną zdrad jest odwet na partnerze. „Skoro on mnie zdradził to ja zdradzę jego”. Innym czynnikiem pchającym nas do zdrady jest także nieudane życie seksualne, utraty zaufania lub wzajemnej bliskości. Trudną sytuacją dla mężczyzn jest także ciąża i macierzyństwo. Kobiety w pełni pochłonięte są pielęgnacją i wychowywaniem dzieci co skutkuje odtrąceniem mężczyzny, który popada w niską samoocenę. By zwiększyć swoje poczucie wartości często posuwa się do zdrady.
Kto zdradza częściej?
Stwierdzenie, że to mężczyźni najczęściej zdradzają jest już nieaktualne. Z najnowszych badań wynika, że liczba mężczyzn zdradzających ciągle wzrasta, jednak wzrost ten jest minimalny. Zauważalny jest gwałtowny wzrost liczby zdradzających kobiet. 60% romansów wśród kobiet ma swój początek w pracy lub w gronie znajomych i przyjaciół. Innymi miejscami sprzyjającymi zawieraniu romansów są szkoły, uczelnie, kluby i puby. Być może wzrastająca liczba zdradzających kobiet jest wynikiem przemian cywilizacyjnych. Kobiety są coraz bardziej aktywne i niezależne nie tylko zawodowo, ale i towarzysko. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być także powszechność antykoncepcji i dostęp do narzędzi pozwalających nawiązywać relacje. Kobiety coraz mniej boją się konsekwencji zdrady i coraz częściej decydują się na skok w bok.
Zdrady przelotne czy na stałe?
Zdecydowana większość ankietowanych przyznaje, iż romanse mające charakter zdrady są przelotne. O trwałych relacjach mówią kobiety powyżej 34 roku życia, zamieszkujące miasta, zazwyczaj nie praktykujące religijnie. Do przelotnych kontaktów fizycznych przyznają się zazwyczaj mężczyźni z wyższym wykształceniem, robotnicy, pracownicy usług i wszelkiego rodzaju specjaliści. W swej ankiecie CEBOS zapytał również respondentów czy ich ostatnia znajomość spotkała się z krytyką osób postronnych, czy dowiedział się o niej stały partner oraz czy doprowadziła ona do rozpadu stałego związku. W każdym z powyższych pytań większość osób romansujących nie odczuła skutków swoich poczynań. W każdym z tych trzech aspektów osoby zdradzające konsekwencje romansu odczuło zaledwie jedna czwarta osób zdradzających.
Co jest zdradą?
Zgodni z badaniami ekspertów kobiety i mężczyźni w różny sposób rozumieją zdradę. Zdecydowana większość mężczyzn (w przeciwieństwie do kobiet) przyznaje, że utrzymywanie częstych kontaktów z byłym partnerem jest formą zdrady. Masaż erotyczny wykonany przez zaprzyjaźnioną osobę odmiennej płci jest uznawany przez obie płcie za zdradę.50 mężczyzn i 27% kobiet przyznaje, że przynajmniej jeden z ich poprzednich związków rozpadł się w wyniku zdrady.
Oznaki zdrady

Osoba zdradzająca za wszelką cenę będzie próbowała ukryć swój romans. Warto pamiętać, że istnieją sygnały, które powinny nas zaniepokoić. Gdy partner ma ślady szminki na koszuli lub pachnie perfumami płci przeciwnej, nie nosi obrączki nie umie wytłumaczyć rachunku za pobyt w hotelu lub gdy w rzeczach osobistych znajdziemy prezerwatywy powinniśmy się zaniepokoić. Innym symptomem mogącym oznaczać zdradę jest kwestia zmiany wyglądu i dbania o siebie, osoby zdradzające zaczynają bardziej dbać o swój wygląd. Zaniepokoić powinny nas także częste zostawanie w pracy po godzinach, wyjazdy delegacyjne, zmniejszający się stan konta, mniejsze zainteresowanie seksem, domem i dziećmi oraz częste wychodzenie z pomieszczenia, w którym jesteśmy podczas rozmów telefonicznych.

Reasumując wyniki badań przeprowadzonych przez Centrum Badania Opinii Społecznej, Polacy zdradzają i nie chętnie się do tego przyznają. Najbardziej powszechnym miejscem do zawierania relacji intymnych jest środowisko zawodowe, gdyż to w pracy spędzamy dużą część naszego życia. Romanse Polaków są zazwyczaj przelotne i nie pociągają za sobą większych konsekwencji. Zdrada to trudna sytuacja, często uważana za temat tabu. Udowodnienie zdrady jest zazwyczaj bardzo trudne. Działanie na własną rękę może okazać się bezowocne. Warto zwrócić się o pomoc do profesjonalisty – detektywa, który jako osoba doświadczona w szybki i skrupulatny sposób zweryfikuje nasze podejrzenia. Biura detektywistyczne gwarantują pełna dyskrecję oraz zaangażowanie. 

Comments are disabled.