Jak sprawdzić rzetelność wspólnika?
Każdy człowiek jest inny. Ludzie różnią się cechami charakteru, temperamentem czy nawet wyglądem zewnętrznym. Różnimy się także podejściem do spraw biznesowych. Dla jednych będzie bodźcem do rozwoju i samorealizacji dla innych jedynie formą pomnażania swojego majątku. Oba wyżej wymienione sposoby postrzegania biznesu są bardzo rozbieżne. Co zrobić gdy na naszej drodze w biznesie pojawi się możliwość wejścia w spółkę? Dobrym rozwiązaniem jest sprawdzenie rzetelności naszego przyszłego wspólnika oraz określenie naszych wspólnych celów i zasad.
Określenie celów biznesowych wspólnika
Na początku wspólnej działalności warto określić cele do jakich dąży firma oraz cele wspólników, aby zrozumieć czy nasze cele się pokrywają ze ścieżką przedsięwzięcia. Podstawowe cele dotyczące utrzymania się na rynku, zatrudnienia ludzi czy budowania własnej marki zazwyczaj się pokrywają. Kłopoty zaczynają się w kwestiach dotyczących samorealizacji. Dla jednych spełnieniem marzeń będzie stworzenie małej firmy, uzyskiwanie stabilnych przychodów oraz przeznaczanie na prace mniejszej ilości czasu. Dla drugich priorytetem jest stworzenie przedsiębiorstwa na skalę międzynarodową. Warto także zastanowić się co wspólnik zrobiłby z nadwyżkami finansowymi firmy. Jedni inwestowali by w rozwój kadr i firmy inni zainwestowałby w siebie. Cele finansowe są bardzo istotne dla firm współwłasnościowych. Tylko te same z góry określone cele mogą pomóc nam i wspólnikowi dążyć we wspólnie wyznaczonym kierunku.
Brak komunikacji
Komunikacja jest umiejętnością, którą każdy przedsiębiorca powinien pielęgnować i dopracowywać. Błędy komunikacji między wspólnikami są powodem częstych kłótni i sprzecznych ustaleń. By dobrze się komunikować należy słuchać. Jeśli zaniedbamy kompetencje słuchania może dojść do nieścisłości lub nasze komunikaty będą nie poprawnie zrozumiane a nasze oczekiwania nie spełnione. Dobrym rozwiązaniem jest wdrożenie w przedsiębiorstwie natychmiastowych odpowiedzi. Warto istotne ustalenia zapisywać, gdyż z biegiem czasu mogą się one rozmywać. Podsumowanie spotkań i narad w formie pisemnej (papierowej lub elektronicznej) powinno być podstawą i powszechnie praktykowanym standardem. W każdej firmie podział obowiązków między pracowników jest kwestią priorytetową. Dotyczy to także wspólników. Jeśli nie ma ściśle określonego podziału obowiązków, nie ma także konkretnej osoby odpowiedzialnej za określone zadanie.
Brak autorytetu
Istotą wielu konfliktów i nieporozumień w firmach jest podważanie autorytetu wspólnika w oczach pracowników i kontrahentów. Najczęstsze jest wchodzenie w kompetencje jednego ze wspólników. Pracownicy nie mają motywacji do pracy i są zdezorientowani otrzymywanymi ciągłymi sprzecznymi komunikatami. Częstym zjawiskiem jest przerzucanie winy na wspólnika i wybielanie siebie co prowadzi do utraty autorytetu, braku poszanowania oraz złej renomy w oczach pracowników i klientów.
Jak sprawdzić potencjalnego wspólnika?
Aby uniknąć niepotrzebnych problemów i nerwów warto wcześniej sprawdzić swojego potencjalnego wspólnika. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie kondycji przyszłego komandytariusza. W tym celu warto przyjrzeć się jego sprawozdaniom finansowym. Niezbędną wiedzę na temat naszego przyszłego wspólnika można także znaleźć we wszelkiego rodzaju rejestrach takich jak KRS czy Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej . Znajdują się tam informacje dotyczące danych naszego przyszłego wspólnika , osób które mogą go reprezentować oraz zaistniałych ograniczeń.
A może pomoc profesjonalisty?

Każdy przedsiębiorca może także skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która za drobną opłatą stworzy raport na temat naszego potencjalnego wspólnika. Do takich zadań idealnie nadają się prywatni detektywi. Dzięki nim możemy szybko i łatwo dowiedzieć się, że część firmy powierza się zaufanej osobie i nie będzie się potem takiego kroku żałowało.Wspólnik narażając firmę na straty jest w świetle prawa przestępcą „Osoba, która na podstawie przepisu prawnego, decyzji organu lub umowy została obowiązana do zajmowania się sprawami majątkowymi lub działalnością gospodarczą firmy powinna podejmować wszelkie czynności niezbędne do nienarażania firmy na szkodę.W przypadku, gdy przez nadużycie uprawnień lub niedopełnienie obowiązku wyrządziła znaczną szkodę majątkową, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.” Aby uchronić firmę przed niepotrzebnymi stratami oraz udowodnić wspólnikowi nieuczciwe zachowanie, warto zwrócić się do biura detektywistycznego.Po przyjęciu zlecenia detektyw określi sposób działania, który może pozytywnie wpłynąć na gromadzenie dowodów w sprawie. Następnie podejmuje działania monitorując poczynania podejrzanego wspólnika. Detektyw dostarczy wszelkie dowody, które zaprzeczą lub potwierdzą nasze podejrzenia. Dzięki profesjonalnej i rzetelnej usłudze można zyskać pewność co do uczciwości naszego przyszłego wspólnika. Detektyw sprawdzi czy obecny wspólnik wyprowadza majątek spółki, planuje otworzenie działalności będącej konkurencją dla Waszej firmy, dopuszcza się nadużyć i wszelkiego rodzaju prywaty oraz czy działa w jakikolwiek sposób na niekorzyść spółki.Dzięki doświadczeniu i profesjonalnemu sprzętowi dowody zostaną zebrane szybko i w sposób zgodny z prawem. Wszelkie materiały zdobyte przez detektywa mogą zostać wykorzystane w postępowaniu karnym nieuczciwego wspólnika.

Nie istnieją zasady i działania, które w pełni chronią przed nieuczciwym partnerem biznesowym. Należy jednak pamiętać że podjęcie próby sprawdzenia potencjalnego kandydata na wspólnika może oszczędzić nam wielu stresów a nawet strat finansowych.Jeśli weszliśmy w spółkę z osobą do której mamy jakiekolwiek podejrzenia, warto wynająć profesjonalnego detektywa, który rozwieje lub potwierdzi nasze przypuszczenia. Detektyw Warszawa z całą pewnością pomoże w takich sprawach.

 

ul. Św. Mikołaja 1/27 | Białystok

Jesteśmy do Twojej dyspozycji na terenie największych miast w Polsce, jak Warszawa, Łódź, Poznań, Wrocław, Katowice, Kraków, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Białystok, Lublin, Toruń, Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski, Opole, Rzeszów.

Comments are disabled.