Piramidy finansowe
Piramidy finansowe są inwestycjami, które w folderach reklamowych oferują wysoką stopę zwrotu, jednak niejasne pozostaje to, w jaki sposób inwestowane są pozyskiwane środki. Zazwyczaj firma nie generuje zysku, ale wypłaty dla pierwszych klientów pokrywa z wpłat nowych inwestorów. Taka procedura nie może trwać w nieskończoność. Pieniądze finalnie przepadają, a piramida przestaje istnieć. Uczestnictwo w nich zawsze wiąże się z dużym ryzykiem, bo upadek firmy jest nieunikniony. W ostatnich latach jedną z najsłynniejszych tego typu spraw w Polsce była afera Amber Gold.
Jak nie stracić pieniędzy?
Wysokie zwroty z inwestycji są kuszące, ale sama inwestycja może się okazać piramidą finansową. Decydując się na wpłatę warto sprawdzić wiarygodność firmy i jej oferty. W takich sytuacjach może pomóc prywatny detektyw. Wywiad gospodarczy przeprowadzany przez agencję detektywistyczną najczęściej obejmuje sprawdzenie czy kontrahent (lub firma) to podmioty godne zaufania. Jest to szczególnie ważne w sytuacji gdy inwestycja jest nadzwyczaj korzystna. Wielu inwestorów zapomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, kalkulując spodziewane zyski. Niejednokrotnie okazuje się, że pozostają one jedynie na papierze. Zatrudnienie prywatnego detektywa finansowego na etapie planowania pomogło by uniknąć strat.
Jak działa detektyw finansowy?
Detektyw analizuje dane i historię firmy na rynku. Sprawdza czy jest ona nowym podmiotem, czy realizowała już wcześniej inne inwestycje i z jakim efektem. Przygląda się osobom zarządzającym spółką, bada ich przeszłość i powiązania. Analizie podlega również finansowy aspekt działania organizacji. Jeżeli tylko zachodzi podejrzenie o niewypłacalność lub oferta od razu nosi znamiona piramidy finansowej, wówczas detektyw ostrzeże swojego klienta przed zainwestowaniem. Wiele tych działań inwestor może wykonać samodzielnie, jednak warto oprzeć się na doświadczeniu i wiedzy osób pracujących w agencji detektywistycznej. Zwracają oni uwagę na szczegóły, które mogą umykać ludziom nie zajmującym się na co dzień analizą ryzyka finansowego.
Jak odzyskać pieniądze?
Jeżeli już pieniądze zostały zainwestowane, pomoc agencji detektywistycznej może się przydać do ich odzyskania. Detektyw może podjąć się działań windykacyjnych oraz zająć się zbieraniem informacji o możliwości odzyskania długu. Może również poszukać powiązań między spółkami, właścicielami i innymi podmiotami na rynku, lokalizując tym samym majątek, z którego można spłacić dług. Do podstawowych metod działania detektywa na tym etapie należy zbieranie informacji. Robi to w formie wywiadu środowiskowego, analizy dokumentacji i ogólnie dostępnych informacji. Bardzo często w ten sposób udaje się dotrzeć do ważnych danych, np. dotyczących ukrytego majątku. Jeżeli nie wszystkie pieniądze zostały wyprowadzone z organizacji, to jest szansa na odzyskanie ich przez wierzycieli. Praca detektywa często ujawnia powiązania między spółkami, firmami i osobami ze świata biznesu, rzucając nowe światło na działalność piramidy finansowej. Detektyw może również pomóc w zbieraniu materiału dowodowego do postępowania przed sądem. Raport, który przygotowuje ze swoich prac, może zostać przedłożony w procesie. Jego zaletą jest szczegółowość i legalność – powstaje z wykorzystaniem legalnych metod, jest więc dopuszczany jako dowód w postępowaniu. Taki raport bywa również wsparciem w działaniach komorniczych i windykacyjnych dostarczając niezbędnych informacji do skutecznego ich zakończenia. 

ul. Św. Mikołaja 1/27 | Białystok

Jesteśmy do Twojej dyspozycji na terenie największych miast w Polsce, jak Warszawa, Łódź, Poznań, Wrocław, Katowice, Kraków, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Białystok, Lublin, Toruń, Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski, Opole, Rzeszów.

Comments are disabled.