Ustalenie ojcostwa

dzieci

Nie dla wszystkich mężczyzn chwila, w której dowiadują się, że zostaną ojcem jest szczęśliwym momentem. Często przepełnia ich lęk, strach oraz niepewność czy na pewno to moje dziecko. Brak podobieństwa, podejrzenie zdrady lub nakłonienie do spełniania obowiązku alimentacyjnego skłania do podjęcia radykalnych kroków. Z roku na rok do sądów wpływa coraz więcej wniosków o ustalenie ojcostwa. Kto może nam w tym pomóc? Jak wygląda procedura ustalenia ojcostwa? Kto może złożyć wniosek do sądu? Czy samodzielne badanie DNA jest wiarygodne?

Laboratoryjne ustalenie ojcostwa

Niepewność co do ojcostwa może rozwiać profesjonalne badanie DNA przeprowadzone w specjalistycznej placówce laboratoryjnej. Jest to  najskuteczniejsza metoda naukowa na udowodnienie kto jest biologicznym ojcem dziecka, gdyż  dziedziczy ono połowę genów po ojcu i połowę po matce. Badanie to opiera się na pobraniu próbek na podstawie których określa się profil genetyczny. Następnie profile te są poddawane analizie porównawczej. Otrzymane w ten sposób wyniki można wykorzystać w sądzie jako dowód w ustaleniu ojcostwa lub wszczęcie sprawy rozwodowej. Istotny jest profesjonalizm ośrodka laboratoryjnego. Mniejsze placówki chcąc niwelować koszty unikają wdrażania procedur bezpieczeństwa.  Obecność drugiego pracownika w trakcie wykonywania badania DNA, kontrola sprzętu laboratoryjnego oraz kontrolowanie jakości przeprowadzonych badać mogą mieć ogromny wpływ na uzyskane wyniki. Wybierając ośrodek, w którym  przeprowadzone będą wyżej wymienione badania nie należy sugerować się ceną lecz jakością oferowanych usług.

Domowe testy nie zawsze pewne

Domowy test na ojcostwo można zamówić przez internet mailowo lub telefonicznie. Zestawy do pobrania próbek można także zakupić w niektórych aptekach lub placówkach medycznych. Zestaw składa się z rękawiczek, instrukcji  oraz specjalnych patyczków zwanych wymazówkami. Laboratoria oferują dyskretną paczkę ( wysyłaną na adres zamieszkania bez loga co sprawia, że nikt nie domyśla się co jest w środku ) oraz wysyłkę do paczkomatu lub punktu odbioru.  Pobranie próbek odbywa się w zaciszu własnego domu, w sposób szybki, bezbolesny i komfortowy. Aby badanie było rzetelne należy w sposób odpowiedni pobrać i zabezpieczyć próbki, w przeciwnym razie wyniki nie są dostatecznie wiarygodne. Wymazy niezbędne do badania pobiera się poprzez pocieranie wymazówką wewnętrznej strony policzka. Badanie to można wykonać u dziecka już w drugiej dobie po urodzeniu.

Test DNA można wykonać również z innych próbek np. włos z cebulką lubi używane rzeczy takie jak szczoteczka do zębów, gryzak, smoczek itd. Próbki te powinny być odpowiednio zabezpieczone np. umieszczone w czystym plastikowym pojemniku i włożone w czystą kopertę. Dobrze pobrane wymazy oraz próbki można wysłać pocztą lub kurierem do konkretnego laboratorium. Wyniki domowego testu na ojcostwo są dostarczane w sposób określony przez klienta. Najczęściej jest to mail, poczta lub w formie informacji telefonicznej. Wyniki badania na ojcostwo jednoznacznie wskazują czy badany mężczyzna jest biologicznym ojcem dziecka.

Procedura sądowa

Zgodnie z Ustawa z dnia 25.02.1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy Art. 62 „Jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki. Domniemania tego nie stosuje się, jeżeli dziecko urodziło się po upływie trzystu dni od orzeczenia separacji. Jeżeli dziecko urodziło się przed upływem trzystu dni od ustania lub unieważnienia małżeństwa, lecz po zawarciu przez matkę drugiego małżeństwa, domniemywa się, że pochodzi ono od drugiego męża. Domniemania powyższe mogą być obalone tylko na skutek powództwa o zaprzeczenie ojcostwa.” Powództwo o ustalenie ojcostwa może wnieść dziecko, matka, domniemany ojciec dziecka lub prokurator do sądu rejonowego. Osoba składająca pozew o ustalenie ojcostwa jest zwolniona z kosztów sądowych tylko w przypadku, gdy wygra sprawę. Określenie kto jest biologicznym ojcem dziecka wiąże się z wieloma dodatkowymi obowiązkami. Mężczyzna uznany za ojca dziecka zostanie wpisany do aktu stanu cywilnego małoletniego oraz będzie zobligowany do ponoszenia kosztów jego utrzymania. W związku z tym sąd nie będzie opierał się wyłącznie na przyznaniu lub odrzuceniu ojcostwa, lecz będzie  podejmował próbę weryfikowania  tych faktów. W takiej sytuacji sąd może przesłuchać świadków lub zlecić przeprowadzenie badań DNA. Po nabraniu pewności kto jest ojcem dziecka sąd wydaje wyrok ustalający ojcostwo.

Rola detektywa w ustalaniu ojcostwa

W przypadku, gdy przeprowadzenie badanie DNA powierzone jest detektywowi mamy pewność, iż będą one przeprowadzone rzetelnie i profesjonalnie. Detektyw przeprowadza z klientem obszerny wywiad na temat sprawy oraz przystępuje do czynności niezbędnych do jej rozwiązania. Skorzystanie z usług biura detektywistycznego jest droższe niż wykonanie samodzielnego testu DNA, ale jest dużo pewniejsze a wyniki działań detektywa mogą być kluczowym dowodem w postępowaniu sądowym. Biura detektywistyczne często współpracują ze sprawdzonymi i zaufanymi placówkami laboratoryjnymi posiadającymi akredytację w zakresie spełniania surowych wymogów narzuconych przez normę ISO 17025. Detektyw w rzetelny i profesjonalny sposób potrafi pobrać materiał do badań co gwarantuje uzyskanie wiarygodnego wyniku. Ponadto biura detektywistyczne gwarantują całkowitą anonimowość.

Jeśli istnieją uzasadnione obawy co do ojcostwa, nie należy ryzykować, działając na własną rękę. Warto zwrócić się o pomoc do profesjonalisty zlecając mu badania DNA w atestowanych laboratoriach. Detektywi nie tylko pomogą łatwo pobrać materiał do badań i w szybkim czasie dostarczyć wyniki, ale pomogą także w innych sprawach takich jak: sprawy alimentacyjne czy rozwodowe. Skorzystanie z usług agencji detektywistycznej oszczędzi stronom śledztwa niepotrzebnego stresu i przykrych emocji. Czasami warto postawić na droższy profesjonalizm i pewność niż oszczędzać i żyć w niepewności.