Przyczyny zaginięć

Detektyw Spy24

Przyczyny Zaginięć

Statystyki policyjne są zaskakujące: co roku w Polsce znika kilkanaście tysięcy ludzi. Wielu z nich nie udaje się nigdy odnaleźć. Jakie są główne przyczyny zaginięć?

Ucieczka

Coraz częściej zaginięcia są świadomym działaniem osób poszukiwanych. Ich celem jest odcięcie się od dotychczasowego życia, rodziny, obowiązków lub po prostu ucieczka przed zobowiązaniami. Często o nagłym zniknięciu decydują długi. Kiedy przekraczają możliwości finansowe, wystarczy wyjechać by zapewnić sobie spokój na kilka miesięcy (a czasami nawet na więcej).

Osoba, która chce zerwać kontakty z bliskimi może nigdy nie zostać przez nich odnaleziona. Wystarczy, że zgłosi w dowodnym komisariacie, że nie życzy sobie informowania bliskich o miejscu jej pobytu. Jeżeli jest pełnoletnia, wówczas policja wykreśla ją z bazy poszukiwanych. Rodzina nie otrzymuje żadnej informacji, chyba że zatrudni prywatnego detektywa. Jego policyjne ograniczenia dotyczące informowania bliskich nie obowiązują.

Porwania dla okupu

Jeżeli długi wiążą się z nielegalną działalnością (np. hazardem) lub grupami przestępczymi, wówczas zniknięcie może być porwaniem w celu zastraszenia rodziny lub odzyskania wierzytelności. Porwania dla okupu są również często wymierzone w osoby zajmujące się biznesem lub ich członków rodziny. Porywacze potrzebujący szybkich pieniędzy liczą na to, że biznesmen się ugnie i zapłaci żądaną kwotę.

Zaginione dzieci

W przypadku nieletnich coraz częściej przyczyną zniknięć są porwania rodzicielskie. To sytuacje, gdy jedno z rodziców decyduje się zabrać i ukryć syna lub córkę by uniemożliwić jej kontakty z drugim rodzicem. Nierzadko dzieje się tak w wyniku rozpadu małżeństw, gdy małżonkowie mieszkają w różnych państwach, nie mogą się porozumieć w kwestiach wychowania i ustalić z kim dziecko ma mieszkać na stałe.

Dzieci równie często znikają w okresie letnim, a przyczyną ich zaginięć są ucieczki z domu, problemy emocjonalne lub nowa, wakacyjna miłość. Na szczęście wiele z nich udaje się szybko odnaleźć, a często same odzywają się do bliskich. Niekiedy przyczyną zniknięcia nastolatka z domu są „dorosłe” problemy: długi, narkotyki, konflikty z prawem i rówieśnikami.

Detektyw SPY24