Poszukiwani ludzie

poszukiwani

Co roku w Polsce znika kilkanaście tysięcy osób. Wychodzą z domu i nie wracają; nie pojawiają się w pracy, nie przychodzą ze szkoły. Przyczyn tego typu wydarzeń może być wiele, ale we wszystkich tych sytuacjach bardzo ważny jest czas. Im mniej go upłynie od zniknięcia człowieka, tym większe szanse na jego znalezienie.

Jak działa detektyw w przypadku zaginionych?

Pierwszą czynnością jest dokładny wywiad środowiskowy i rozmowa z osobami bliskimi. Detektyw musi poznać okoliczności zaginięcia poszukiwanej osoby, bo niejednokrotnie to one mogą wskazać przyczynę zniknięcia, np. porwanie dla okupu, porwanie rodzicielskie (w przypadku nieletnich dzieci), nową miłość. Każdy szczegół jest tu istotny, dlatego warto powiedzieć o wszystkim – nawet o tych rzeczach, które wydają się błahe lub nieważne.

Równie istotne są przyzwyczajenia i kontakty zaginionego. Znajomość harmonogramu dnia pozwala określić w przybliżeniu m.in. miejsce, w którym prawdopodobnie zniknął poszukiwany, a informacje od innych osób (np. kolegów z pracy) mogą rzucić światło na przyczynę tego zniknięcia. Pozwala to również zawęzić obszar poszukiwań oraz odnaleźć potencjalnych świadków zdarzenia. Mogą oni dostarczyć kluczowych informacji, pozwalających rozwikłać zagadkę.

Na podstawie tych danych tworzone są analizy sytuacji – warianty wydarzeń. Każdy z nich jest później sprawdzany, a w sytuacji pojawienia się nowych poszlak – weryfikowany i uzupełniany. Detektywi współpracują w poszukiwaniach również z fundacjami i organizacjami, które zajmują się poszukiwaniem zaginionych oraz z policją.

Kiedy zgłosić zaginięcie do detektywa?

Przy zaginięciach kluczowym czynnikiem jest czas, dlatego im szybciej zostaną podjęte działania, tym lepiej. W wielu sytuacjach szybka reakcja decyduje o skuteczności działań (np. przy porwaniach rodzicielskich – rodzic nie zdąży wywieźć dziecka za granicę).

Detektyw podejmuje czynności od razu po zebraniu podstawowych informacji. Policja często czeka kilka dni, czy przypadkiem osoba poszukiwana (dorosła) sama się nie znajdzie. Jednak nie warto rezygnować z jej pomocy. Policjanci mają większe uprawnienia, a także bardziej rozbudowaną sieć kontaktów (dane osoby zaginionej są wprowadzane do systemu policyjnego, do którego mają dostęp śledczy z całej Europy).

Detektyw SPY24