Jaki powinien być dobry detektyw?

Dobry detektyw

Jak znaleźć skutecznego detektywa? Wystarczy kilka chwil rozmowy, by przekonać się, czy ma on cechy, które w tym zawodzie są jedną z podstaw osiąganych sukcesów.  Jakie cechy i umiejętności są poszukiwane?

  1. Komunikatywność i łatwość nawiązywania kontaktów. Prywatny detektyw pracuje z ludźmi – to od nich pozyskuje informacje, oni dostarczają mu poszlak przy poszukiwaniach zaginionych. Podstawową cechą dobrego śledczego jest umiejętność rozmawiania z ludźmi, otwartość na nowe kontakty. Ludzie chętniej dzielą się wiedzą z sympatycznymi rozmówcami niż z mrukliwymi milczkami.
  2. Cierpliwość. Praca detektywa to często wiele godzin ślęczenia w bibliotekach, szperania w księgach parafialnych lub obserwacji w terenie. Rzadko zdarza się, by efekty były natychmiast. Dobry detektyw musi więc mieć świadomość, że w jedno zdjęcie lub w znalezienie kluczowej informacji będzie musiał zainwestować sporo czasu.
  3. Dyspozycyjność, wiążąca się z poprzednią cechą. Żeby dotrzeć do poszukiwanych danych często trzeba wyjechać z biura, odwiedzić rodzinne strony poszukiwanego lub spotkać się z osobami na drugim końcu Polski. Praca detektywa wymaga więc pełnej dyspozycyjności. Osoby lubiące normowany czas pracy (np. od 8-16) raczej się w niej nie sprawdzą.
  4. Umiejętności analityczne. Jedna z ważniejszych cech dobrego detektywa to łączenie informacji niczym puzzle – w jedną całość. Bardzo często trzeba wyciągnąć wnioski ze szczątkowych danych, domyślić się dalszego ciągu lub zdecydować, gdzie prowadzić dalsze poszukiwania. Kreatywność w wymyślaniu scenariuszy wydarzeń i poszukiwaniu tropów musi iść jednak w parze z logicznym myśleniem.
  5. Doświadczenie. Nie ma sensu wyważać otwartych drzwi i próbować od nowa. Na świecie służby wywiadowcze i policyjne stosują sprawdzone techniki śledcze, potrafią rozpoznać nawet zatarte tropy i odszukać ukryte wskazówki. Dobry detektyw musi znać te techniki, by zapewnić skuteczność swoim działaniom. Dlatego też wielu specjalistów z tej branży to byli policjanci.